نویسنده:

تاریخ:

نرمال بوتانول (n-butanol) یک الکل است که از طریق فرآیندهای پتروشیمی تولید می‌شود، اما می‌توان آن را نیز مانند اتانول، از طریق تخمیر قندهای حاصل از ذرت و محصولات کشاورزی تولید کرد. این ماده یک الکل چهار کربن است؛ نرمال بوتانول عمدتاً به عنوان یک ماده شیمیایی فروخته می‌شود.

شایان ذکر است که دو نوع n-بوتانول وجود دارد:

 • بوتانول طبیعی (یا n-butanol)
 • ایزوبوتانول

در حالی که دو مولکول دارای ویژگی‌های مشابه هستند، آن‌ها به طور چشم‌گیری متفاوت از هم استفاده می‌شوند.

نرمال بوتانول با بیش از ۸ میلیارد پوند تقاضای سالانه یک ماده شیمیایی جهانی برتر است. n-butanol یک ماده شیمیایی عملکردی است که در برنامه‌های کاربردی با ارزش بالا در طیف وسیعی از بازارهای مصرفی و صنعتی استفاده می‌شود.

یک الکل اولیه با فرمول مولکولی C4H10O است.  یک مایع بی‌رنگ  ​​و با بوی  خاص است. به راحتی در حلال‌های معمول مانند اترها، الکل، گلیکول‌ها و هیدروکربن‌ها قابل‌حل است. این حلال بسیار قابل اشتعال است و دارای دمای فلزی حدود ۳۵ درجه سانتی‌گراد است.

نرمال بوتانول (بوتیل الکل) یک الکل است. به عنوان یک حلال و به عنوان یک ماده‌خام برای پوشش رزین، بوتیل اکریلات، بوتیل استات، پروتئین گلیکول و غیره استفاده می‌شود. این ماده محلول در آب نیست.

تا اواسط دهه ۱۹۴۰، نرمال بوتانول عمدتاً از طریق فرآوری با استفاده از فرآیندی به نام ABE با باکتری کلستریدیا تولید شد. فرآیند ABE در انگلستان در سال ۱۹۱۲ برای تولید استون تولید شد که برای ساخت جنگ‌افزارها در طول جنگ جهانی اول استفاده شد. در سال ۱۹۲۷، فرآیند ABE به سوی تولید نرمال بوتانول منتقل شد تا لاک برای رشد صنعت خودرو تولید کند. با پیش آمدن نفت ارزان و معرفی فرآیندهای پتروشیمی جدید، فرآیند ABE به علت مسیر پتروشیمی ارزان‌تر، از نظر مزایایی رها شد.

کاربردهای نرمال بوتانول:

نرمال بوتانول به عنوان یک حلال و به عنوان یک ماده اولیه برای سنتز استفاده می‌شود. حدود نیمی از تولید خالص n-Butanol و مشتقات آن (در درجه اول استرها) به عنوان حلال در صنعت پوشش استفاده می‌شود. مزیت اینجاست که n-Butanol جلوگیری از سرخ‌شدن برخی از پوشش‌ها زمانی که آن‌ها زیر خشک شرایط مرطوب بنابراین به طور گسترده‌ای به عنوان یک رقیق‌کننده در لاک‌های نیترات سلولز استفاده می‌شود و در خدمت بهبود جریان خود، براق و مقاومت در برابر سرخ‌شدن (فقط سرخ‌شدن در حضور حلال‌های فرار و در رطوبت بالا رخ می‌دهد). 

کاربردهای دیگر برای بوتیل الکل عبارت‌اند از:

 • حلال رنگ در جوهر چاپ
 • عصاره در تولید مواد طبیعی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، هورمون‌ها، ویتامین‌ها، آلکالوئیدها و کافور.
 • افزودنی در پاک‌کننده، پاک‌کننده‌های کف و لکه‌های پاک‌کننده.
 • محلول‌سازی در صنعت نساجی
 • حامل برای رنگ‌آمیزی پلاستیک
 • افزودنی در مایعات ضد انجماد
 • افزودنی در بنزین برای موتورهای احتراق جرقه‌ای (مانع از یخ‌زدگی کربورتر)
 • کروماتوگرافی کاغذ و لایه نازک
 • رطوبت برای نیترات سلولز
 • مواد اولیه تولید عصاره گلیکول (در واکنش‌های اتیلن یا اکسید پروپیلن)

نرمال بوتانول یک واسطه است که برای تولید رزین‌های با ارزش بالا و حلال‌های مخصوص استفاده شده در انواع مختلفی از محصولات فرموله‌شده، از رنگ‌ها و پوشش‌ها به لوازم آرایشی و عطر، به چسب‌ها و جوهرها، و حتی طعم‌ها و عصاره‌های غذایی استفاده می‌شود. بوتیل الکل در پلاستیک‌ها و پلیمرها، مایعات ترمز، روان کننده‌ها، لاستیک‌های مصنوعی، بازدارنده‌های آتش و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می‌شود. بنابراین در حالی که نرمال بوتانول شبیه به اتانول است، این دو مولکول کربن اضافی تفاوت زیادی دارند. بوتیل الکل دارای پتانسیل بالایی برای سوخت، اما ارزش آن به عنوان یک ماده شیمیایی بیش از ۳ برابر ارزش سوخت است.

دیگر محصولات: سولفات فریک

فروش نرمال بوتانول:

نرمال بوتانول در بشکه‌های ۲۵۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول نرمال بوتانول مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

امتیاز شما به این مقاله:

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

سیدی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

محصولات مرتبط:

فهرست
Call Now Buttonتماس