پروپیل پارابن

دسته : آرایشی و بهداشتی تاریخ انتشار :

پروپیل پارابن (نپاژن p)

نام شیمیایی: پروپیل پراکسید هیدروکسی بنزوات
نام تجاری: پروپیل پارابن
فرمول مولکولی: C10H12O3
وزن مولکولی: ۱۸۰٫۲۰

پروپیل پارابن به شکل بلورهای سفید است و به راحتی در الکل و اتر حل می‌شود، اما در آب حل نمی‌شود. تراکم چگالی آن (d4102) برابر با ۱٫۰۶۳۰ است و شاخص ریزش (nD102) 1.5050 است.
پروپیل پارابن یا همان نپاژن p به عنوان یک نگهدارنده ضد میکروبی در صنایع غذایی، لوازم آرایشی و دارویی برای بیش از ۵۰ سال مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروپیل پارابن به عنوان یک ماده طبیعی در بسیاری از گیاهان و حشرات یافت می‌شود، هرچند که به صورت مصنوعی برای استفاده در لوازم آرایشی(مانند کرم، لوسیون، شامپو و محصولات حمام)، دارویی و غذاها بکار برده می‌شود. این یک نگهدارنده است که معمولاً در بسیاری از لوازم آرایشی بر پایه آب یافت می‌شود. به عنوان یک افزودنی غذایی، E شماره E216 دارد. 
نپاژن p، مشتق n-پروپیل استر پاراهیدروکسی بنزوییک اسید بوده که فرمول شیمیایی آن C10H12O3 است. این محصول به صورت کریستالی یا پودر سفید یا بوده که نقطه ذوب آن ۹۵-۹۸ درجه سانتی‌گراد با بوی نامطبوع که مسمومیت آن کم، می باشد. 
نپاژن p به عنوان یکی از اجزای ضروری در اکثر محصولات مراقبت شخصی و آرایشی به دلیل توانایی آن در بهبود عمر مفید مواد و کیفیت مراقبت از پوست و محصولات مراقبت از مو بکار گرفته می‌شود.

انواع پاربن ها به شرح ذیل است:

  • پروپیل پارابن Propyl paraben
  • متیل پارابن Methyl paraben
  • ایزوبوتیل پارابن Isobutyl paraben
  • اتیل پارابن Ethyl paraben
  • بوتیل پارابن Butyl paraben

کاربرد پروپیل پارابن:

امروزه پروپیل پاراپن و انواع دیگر مواد شیمیایی مصنوعی و طبیعی برای حفظ ظاهر طبیعی، بوی و رنگ غذا بکار برده می‌شود. این ماده شیمیایی به عنوان یک افزودنی غذایی، برای استفاده و مصرف مناسب است. پروپیل پارابن باعث می‌شود مواد غذایی کنسرو شده یا بسته بندی شده بدون میکروب باشد. در محصولات آرایشی بهداشتی ، پروپیل پاراپن یک عنصر اصلی در کرم های پوستی، لوسیون های مرطوب کننده پوست بکار برده می‌شود. این ماده در محصولات دارای رطوبت به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که عمر مفیدتری داشته باشد. در محصولات مراقبت از مو، آن را نیز یک ماده در شامپو با کیفیت بالا، عوامل تهویه مطبوع و کمک های یک ظاهر طراحی شده برای حفظ این راه حل ها نیز هست.

سایرپارابن ها: متیل پارابن

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
 Call Now Buttonتماس