فروس سولفات

دسته : دارویی و پزشکی تاریخ انتشار :
فروس سولفات

آهن به صورت یونی به دو نوع سه ظرفیتی(فزیک) و دو ظرفیتی(فروس) است. آهن دو ظرفیتی (فروس) بیشترین قابلیت جذب را دارا می باشد، که بهترین محیط برای جذب این نوع آهن محیط اسیدی میباشد. اسید معده نیز از جمله اسید هایی است که باعث جذب این ماده میشود. داروهایی که باعث کاهش میزان جذب فروس سولفات (ferrous sulfate heptahydrate) میشود مانند آنتی اسید ها باعث اخلال در جذب آهن میشود. برخی از فرآوردهای آهن به همراه اسید آسکوربیک جذب آهن را افزایش میدهد.

فرم هیدراته از نظر دارویی برای درمان کمبود آهن و همچنین در کاربردهای صنعتی استفاده می شود. از زمان های بسیار قدیم به عنوان کپه ها و به عنوان ویتریول سبز (vitriol یک نام باستانی برای سولفات شناخته شده است) شناخته شده است، هپتیدرات آبی-سبز (هیدرات با ۷ مولکول آب) رایج ترین شکل این ماده است. تمام سولفاتهای آهن (II) در آب حل می شوند تا همان مجتمع آبزی [Fe (H2O) 6] 2+ را ارائه دهند، که دارای هندسه مولکولی هشت ضلعی و پارامغناطیسی است.

کاربرد فروس سولفات

از نظر صنعتی، سولفات آهن بطور عمده به عنوان پیش ماده دیگر ترکیبات آهن مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده یک ماده کاهنده است و به همین ترتیب برای کاهش کرومات در سیمان به ترکیبات Cr (III) کمتر سمی مفید است. سولفات آهن از نظر تاریخی قرنها در صنعت نساجی به عنوان ماده ثابت کننده رنگ مورد استفاده قرار می گرفت. این ماده از لحاظ تاریخی برای سیاه کردن چرم و به عنوان ماده تشکیل دهنده جوهر استفاده می شود.  تهیه اسید سولفوریک (“روغن ویتریول”) با تقطیر ویتریول سبز (آهن (II) سولفات) حداقل برای ۷۰۰ سال شناخته شده است.

 

 

سولفات آهن برای تصفیه آب به وسیله انجماد و حذف فسفات در گیاهان تصفیه خانه جهت جلوگیری از رینیت آتروفیک آبهای سطحی مورد استفاده قرار می گیرد.

-سولفات آهن در صنعت به عنوان یک پیشرونده برای ترکیبات دیگر آهن استفاده می شود، که یک عامل کاهش دهنده است برای کاهش کرومات در سیمان.

-فروس سولفات را در مکمل تغذیه ای با ترکیبات دیگر آهن مورد استفاده قرار می دهند. همچنین سولفات آهن برای تقویت مواد غذایی و درمان کم خونی فقر آهن مورد استفاده واقع می شود. یبوست یک عارضه جانبی مکرر و ناراحت کننده است که با مصرف مکمل های آهن خوراکی همراه است. نرم کننده های مدفوع اغلب برای جلوگیری از یبوست تجویز می شوند. این محصول جهت غنی سازی ماکارانی، آب آشامیدنی، غنی سازی نان و سایر مکمل های غذایی نیز کاربرد فراوان دارد.

چگونگی تاثیر فروس سولفات

عنصر مهم و حیاتی برای ساخت هموگلوبین آهن می باشد. آهن به مقدار مناسب براي خونسازي و در نتيجه تأمين ظرفيت انتقال اكسيژن خون ضروري است. اين عنصر در ساخت ميوگلوبين نيز عملي مشابه به عهده داشته و همچنين به عنوان كوفاكتور چندين آنزيم اساسي، مانند سيتوكروم، نقش دارد. آهن براي متابوليسم كاتكول آمين و عملكرد صحيح نوتروفيلها نيز ضروري است.

آهن موجود در غذا يا مكمل هاي غذايي، پس از مصرف خوراكي، به شكل آهن دوظرفيتي از سلولهاي مخاطي عبور كرده و به ترانسفرين پيوند مي يابد. در اين حالت، آهن براي ساخت گلبولهاي قرمز، به مغز استخوان منتقل مي شود. از فروس سولفات به عنوان مکمل های کمک غذایی، کم خونی، مکمل های خون ساز استفاده می شود که همراه با ویتامین سی و اسید فولیک و و مولتی ویتامین ها میتوانند مکانیسم اثر قوی تری داشته باشند به طوری که ویتامین c باعث بهبود جذب آهن نیز میشود.

فروش فروس سولفات

تیم بازرگانی پیشگامان شیمی واردکننده ی انواع فروس سولفات آبدار و خشک با نازل ترین قیمت ها می باشد. ضمن اینکه کارمندان فروش ما آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و راهنمایی در این زمینه به مشتریان گرامی می باشند.