نویسنده:

تاریخ:

اسید استیک (CH3COOH)، همچنین اسید اتانولی، مهم‌ترین اسیدکربوکسیلیک است. محلول اسیداستیک تولید شده توسط تخمیر و اکسیداسیون کربوهیدرات‌های طبیعی رقیق‌شده (تقریباً ۵ درصد حجمی) سرکه است؛ نمک، استر، یا آسیلال اسیـد استیـک استات نامیده می‌شود.

  • در صنعت، اسیداستیک در تهیه استات‌های فلزی مورد استفاده در برخی از فرآیندهای چاپ استفاده می‌شود.
  • وینیل استات، مورد استفاده در تولید پلاستیک
  • استات سلولز، مورد استفاده در ساخت فیلم‌های عکاسی و منسوجات
  • استرهای آلی فرار (مانند اتیل و استیل‌های بوتیل)

به طور گسترده‌ای به عنوان حلال برای رزین‌ها، رنگ‌ها و لاک‌ها استفاده می‌شود.

از نظر بیولوژیکی، اسیداستیک یک ماده مهم متابولیک است و به طور طبیعی در مایعات بدن و آب‌میوه‌ها اتفاق می‌افتد. اسید استیک به‌وسیله deacetylation بخش هیم سلولز از بیوماس تشکیل شده و اسید لووولینیک در طی تجزیه HMF در دمای بالا و شرایط اسیدی تولید می‌شود.

اسیداستیک، همچنین به عنوان اسیداتانوییک و متانکربنیک اسید شناخته می‌شود، مایع بی‌رنگ است که دارای بوی قوی و متمایز است.

فرمول شیمیایی آن C2H4O2 است و دارای:

  • دو اتم کربن (C)
  • چهار اتم هیدروژن (H)
  • دو اتم اکسیژن (O) است.

از آن‌جایی که در فرمول شیمیایی آن کربن است، آن یک ترکیب ارگانیک است. فرمول شیمیایی آن می‌تواند چندین روش نوشته شود، همان‌طور که در اینجا نشان داده شده است:

  • C2H4O2

  • CH3COOH

  • CH3CO2H

اسیداستیک که حاوی مقدار بسیار کم آب است (کمتر از ۱٪) نام دارد اسیداستیک یخ‌بندان است. دلیل نام یخ‌بندان به این دلیل است که کریستال اسید استیک جامد خنک‌تر از دمای اتاق در دمای ۱۶٫۷ درجه سانتی‌گراد، یخ است. حذف آب از اسید استیک نقطه‌ی ذوب آن را ۰٫۲ درجه سانتی‌گراد کاهش می‌دهد. اسید استیک یخ‌بندان ممکن است با تخلیه محلول اسید استیک در یک “استالکتیت” اسید استیک جامد (که می‌تواند به عنوان یخ‌زده در نظر گرفته شود) تهیه شود. مانند یک یخچال آب دارای آب تصفیه شده است، حتی اگر در دریای شور شناور باشد، اسید استیک خالص به اسید استیک یخ‌بندان افزوده می‌شود، اگرچه اسید استیک به عنوان یک اسید ضعیف در نظر گرفته می‌شود، به اندازه کافی برای نوشیدن سرکه، اسید استیک یخ‌زده خورنده است و در تماس با پوست می‌تواند آسیب بزند. این دومین و ساده‌ترین اسید کربوکسیلیک است که پس از اسید فرمیک است.

کاربردها و ویژگی‌های اسیداستیک:

اسیداستیک یک حلال اسیدی چند منظوره است. اسیداستیک به عنوان یک حلال، یک حلال پروتئینی هیدروفیلی است که بسیار شبیه آب یا اتانول است. اسید استیک هر دو ترکیب قطبی و غیر قطبی را تجزیه می‌کند و در حلال‌های دو قطبی (آب) و غیر قطبی (هگزان، کلروفرم) می‌باشد. با این حال، اسیداستیک با الکل‌های بالاتر مانند اکتان کاملاً مخلوط نیست.

اسیداستیک برای ایجاد استات در pH فیزیولوژیک یونیزه می‌شود. گروه استیل برای زندگی ضروری است. باکتری‌های اسیداستیک (به عنوان مثال، Acetobacter و Clostridium acetobutlicum) اسیداستیک تولید می‌کنند. میوه‌ها هنگام رسیدن اسیداستیک تولید می‌کنند. اسیداستیک در انسان‌ها و سایر مقادیر اولیه مولکول روغن‌کاری واژینال است که در آن به عنوان عامل ضد باکتری عمل می‌کند. هنگامی که گروه استیل به کوآنزیم A متصل می‌شود، هولوآنزیم در متابولیسم چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها استفاده می‌شود.

استفاده اصلی اسیداستیک در سرکه و ایجاد استات سلولز و پلی‌وینیل‌استات است. اسیداستیک به عنوان یک افزودنی غذایی (E260)، که برای عطر و طعم و اسیدیته اضافه می‌شود، می‌توان نام برد. این یک معرف مهم در شیمی است. در سراسر جهان، حدود ۶٫۵ تن اسیداستیک در هر سال استفاده می‌شود که حدود ۱٫۵ تن در سال از طریق بازیافت تولید می‌شود. بیشتر اسیداستیک با استفاده از مواد شیمیایی پتروشیمی تهیه می‌شود.

دیگر محصولات: اسید بوریک

فروش اسید استیک:

اسیداستیک در بشکه‌های 30 و ۶۰ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول اسیداستیک مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

سیدی

اشتراک‌گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دسته‌بندی:

محصولات مرتبط:

فهرست
Call Now Buttonتماس