هیدروبرمیک اسید

دسته : صنعتی تاریخ انتشار :

هیدروبرومیک اسید یک اسید قوی است که با حل کردن مولکول دو اتمی هیدروژن برمید(HBr) در آب تشکیل می شود. هیدروبرومیک اسید، یک محلول آبی است که در دمای ۱۲۴٫۳ درجه سانتی گراد تقطیر می شود. حاوی ٪۴۷٫۶ جرمی HBr است که غلظت آن  mol/L89/8 است. اسید هیدروبرومیک دارای pKa= 9 است. آن را به عنوان یک اسید قوی‌تر از هیدروکلریک اسید می­‌دانند، اما به اندازه اسید هیدرویودیک قوی نیست.

هیدروبرومیک اسید یکی از قوی‌ترین اسیدهای معدنی شناخته شده است.

کاربرد

به عنوان پیش ماده برای ساخت مواد شیمیایی دیگر، و به عنوان یک کاتالیزور در ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

هیدروبرومیک اسید عمدتاً برای تولید برمیدهای معدنی، به ویژه برمیدهای روی، کلسیم و سدیم مورد استفاده قرار می­‌گیرد. برخی از اترها با HBr شکافته می­‌شوند. همچنین کاتالیز واکنش‌های آلکیللاسیون و استخراج سنگ معدن را انجام می دهد. ترکیبات ارگانیک صنعتی شامل آلیل برمید، تترابروموبیس (فنول) و برومو استیک از هیدروبرومیک اسید تهیه شده اند. HBr تقریباً به طور منحصر به فرد در هیدروالوژن‌­سازی غیر مارکونیکوفی آلکن‌ها شرکت می‌کند. ۱-بروموآلکان حاصل، عامل آلکیله کننده است، که منجر به ایجاد آمین‌های چرب و نمک‌های آمونیوم نوع چهارم می‌شود.

سنتز هیدروبرمیک اسید

این ماده از طریق واکنش Br2 ، SO2 و آب در آزمایشگاه قابل تهیه است.

Br2 + SO2 + ۲ H2O → H2SO4 + ۲ HBr

به طور معمول سنتز آزمایشگاهی شامل تولید HBr بدون آب است که درنهایت در آب حل می شود.

این اسید معمولاً از واکنش برم با گوگرد یا فسفر و آب به صورت صنعتی تهیه می شود. همچنین می تواند به صورت الکترولیتی تولید شود. همچنین می توان با درمان برمیدها با اسیدهای غیر اکسید کننده مانند اسید فسفریک یا استیک اسید تهیه گردد.

از طرف دیگر هیدروبرومیک اسید را می توان با واکنش اسید سولفوریک رقیق (M 5.8) و پتاسیم برمید تهیه کرد.

H2SO4 + KBr → KHSO4 + HBr

استفاده از اسید سولفوریک غلیظ تر یا حرارت دادن محلول واکنش تا دمای بالای ۷۵ درجه سانتیگراد، HBr را به گاز برم، اکسید می‌کند.

برای خالص سازی اسید معمولا با فیلتر کردن KHSO4 و با تقطیر آب تا زمانی که محلول به یک آزوتروپ (۱۲۶ درجه سانتیگراد در ۷۶۰ تور) برسد، خالص می‌شود. بازده، تقریباً ۸۵٪ است.

هیدروبرومیک اسید در غلظت­ها و خلوص های مختلف به صورت تجاری در دسترس است.

ایمنی

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آتش یا گرمای شدید ممکن است منجر به پارگی شدید و پرت شدن ظرف شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض غلظت کم یا قرار گرفتن کوتاه مدت در برابر غلظت های بالا می تواند منجر به اثرات منفی بر سلامتی از طرق استنشاق شود. برای ساخت مواد شیمیایی دیگر و به عنوان یک کاتالیزور در ساخت مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروبرومیک اسید بسیار خورنده است.

منابع

 Call Now Buttonتماس