ادتا ۲ سدیم

دسته : آرایشی و بهداشتی تاریخ انتشار :
ادتا 2 سدیم

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یا همان ادتا (ادتا ۲ سدیم) که به چندین نام دیگر نیز شناخته می شود، یک ماده شیمیایی است که از گیاهان چند فصلی به عنوان یک چربی محافظ حفظ می کند که به رشد ساقه کمک می کند و در حال حاضر برای اهداف صنعتی و پزشکی استفاده می شود. این ماده نخستین بار توسط فردیناند مانز در سال ۱۹۳۵ ساخته شد. شکل ظاهری این ماده به صورت جامد بی رنگ و محلول در آب است که به طور گسترده ای برای حل کردن سنگ آهک استفاده می شود.

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یک اسید آمینو پلی کربوکسیلیک و یک جامد بدون آب و محلول در آب است. پایه ملتحمه آن اتیلن دی آمین تترا استات است. از این ماده برای حل مقادیر سنگ آهک استفاده می شود. پس از اتصال ادتا به یک مجموعه فلزی، یون های فلزی در محلول باقی می مانند اما واکنش پذیری کمتری دارند. ادتا به عنوان چندین نمک تولید می شود، به ویژه ادتا ۲ سدیم و ۴سدیم ، دی سدیم ادتا و تترا سدیم EDTA (معمولاً به عنوان هیدرات).

فرمول شیمیایی : C10H16N2O8

وزن مولکلولی :   ۲۹۲/۲۴g/mol

کاربردهای ادتا ۲ سدیم در صنعت : 

در صنعت، ادتا ۲ سدیم به طور عمده برای جداسازی یونهای فلزی در محلول آبی استفاده می شود. در صنایع نساجی، از تغییر رنگ محصولات رنگی جلوگیری می کند. همچنین در صنعت صنایع کاغذ و چوب، نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور مشابه، ادتا ۲ سدیم به بعضی از مواد غذایی به عنوان نگهدارنده یا تثبیت کننده برای جلوگیری از رنگ آمیزی اکسیداتیو کاتالیزوری که توسط یون های فلزی کاتالیز می شود اضافه می شود.

در نوشابه های حاوی اسید اسکوربیک و بنزوات سدیم تشکیل بنزن (سرطان زا) را کاهش می دهد. کاهش سختی آب در برنامه های لباسشویی و انحلال مقیاس در دیگهای بخار، همگی به مصرف ادتا وابسته است.
در عملکرد صابون و مواد شوینده نیز به دلایل مشابه، راه حل های تمیز کردن اغلب حاوی ادتا است. به همین شیوه EDTA در صنایع سیمان برای تعیین آهک آزاد و منیزیم آزاد در سیمان و کلینکر استفاده می شود.

محلول سازی یونهای اکسید آهن در زیر pH خنثی یا زیر آن می تواند با استفاده از ادتا انجام شود. این خاصیت در کشاورزی از جمله هیدروپونیک مفید است. با این حال ، با توجه به وابستگی به pH تشکیل لیگاند، EDTA برای بهبود حلالیت آهن در خاکهای خنثی فوق مفید نیست. در غیر این صورت، در pH تقریباً خنثی و بالاتر ، آهن (III) نمکی نامحلول را تشکیل می دهد، که برای گونه های گیاهی مستعد ، فراتر از دسترس نیست.

در شامپوها، پاک کننده ها و سایر محصولات مراقبت شخصی، از ادتا ۲ سدیم به عنوان یک عامل توالی برای بهبود پایداری آنها در هوا استفاده می شود.

کاربردهای ادتا در داروها :  

ادتا برای اتصال به یون های فلزی در درمان بیماری هایی که در اثر مسمومیت با سرب و جیوه ایجاد می شوند، استفاده می شود. همچنین از ادتا برای حذف بیش از حد آهن از بدن استفاده می شود. این راه برای درمان عارضه انتقال خون تکراری استفاده می شود، همانطور که برای درمان تالاسمی استفاده می شود. دندانپزشکان از راه حل های ادتا برای حذف آلودگی های معدنی  استفاده می کنند.

این ماده به عنوان یک نگهدارنده (معمولا برای تقویت عمل نگهدارنده دیگری مانند بنزالکنیم کلرید یا تیمرزال) در آماده سازی چشم و پلک ها استفاده می شود. ادتا دو سدیم به طور گسترده ای در تجزیه و تحلیل خون استفاده می شود. این یک ضد انعقاد برای نمونه های خون برای CBC / FBE ها است، در حالیکه ادتا دو سدیم کلسیم موجود در نمونه خون را متوقف می کند، پروسه انعقاد را متوقف می کند و باعث حفظ سلول های خون می شود.  ادتا دو سدیم پراکنده کننده لجن است و در کاهش رشد باکتریایی در طی لنز داخل چشم دیده شده است.

کاربرد ادتا ۲ سدیم در آزمایشگاه

در آزمایشگاه ، EDTA به طور گسترده ای برای تراشیدن یون های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد: در بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی ، کاهش یون معمولاً برای غیرفعال کردن آنزیم های وابسته به فلز، یا به عنوان سنجشی برای واکنش پذیری آنها، پروتئین ها و پلی ساکاریدها مورد استفاده قرار می گیرد. در شیمی تحلیلی ، ادتا ۲ سدیم در تیتراسیون های پیچیده و تجزیه و تحلیل سختی آب یا به عنوان یک عامل فیلتر کننده برای توالی یون های فلزی که با تجزیه و تحلیل تداخل می کنند ، مورد استفاده قرار می گیرد.

ادتا ۲ سدیم در آزمایشگاههای پزشکی مانند کاربردهای چشم پزشکی، دامپزشکی به عنوان آنتی کلوژناز برای جلوگیری از بدتر شدن زخمهای قرنیه در حیوانات مورد استفاده قرار می گیرد. در کشت بافت از EDTA به عنوان ماده شلات کننده استفاده می شود که به کلسیم متصل می شود و از پیوستن کادرفین بین سلول ها جلوگیری می کند ، از جلوگیری از جمع شدن سلول های رشد یافته در سیستم تعلیق مایع یا جدا شدن سلول های چسبنده برای عبور جلوگیری می کند. در هیستوپاتولوژی ، EDTA می تواند به عنوان یک عامل تجزیه کننده کننده مورد استفاده قرار گیرد و باعث می شود پس از نهایی شدن نمونه بافت ، می توان بخش ها را با استفاده از میکروتوم برش داد.

EDTA همچنین به عنوان مهار طیف وسیعی از متالوپپتیدازها شناخته می شود، روش مهار از طریق گچ گیری یون فلزی مورد نیاز فعالیت کاتالیزوری رخ می دهد. EDTA همچنین می تواند برای تست فراهمی زیستی قابل دسترس بودن فلزات سنگین در رسوبات مورد استفاده قرار گیرد. با این حال ، این ممکن است فراهمی زیستی قابل دسترس بودن فلزات موجود در محلول را تحت تأثیر قرار دهد، که ممکن است نگرانی در مورد تأثیرات آن در محیط زیست بخصوص با توجه به کاربردها و کاربردهای گسترده آن ایجاد کند.

 

فروش ادتا ۲ سدیم : 

تیم بازرگانی پیشگامان شیمی فروشنده ی ادتا ۲ و ۴ سدیم با نازل ترین قیمت ها و بهترین کیفیت می باشد. ضمن اینکه همکاران ما آماده ی ارائه ی هرگونه مشاوره و راهنمایی در این زمینه به مشتریان گرامی می باشند.

 

 Call Now Buttonتماس