نویسنده:

تاریخ:

سورفکتانت­‌ها متنوع‌ترین محصولات در صنعت شیمیایی هستند و ترکیباتی هستند که باعث کاهش کشش سطحی بین دو مایع، بین یک گاز و یک مایع یا بین یک مایع و یک جامد می‌شوند. اصطلاح سورفکتانت از کلمه عامل فعال سطحی آمده است.

آن‌­ها مولکول‌­هایی آمفیفیلیک (ترکیباتی هستند که دارای دو سر آب‌­دوست و آب­‌گریز می­ باشند) هستند و بنابراین در سطح بین هوا و آب جذب می‌شوند. در این حالت، آن‌ها خود را طوری تراز می‌کنند که قسمت آب‌­گریز در هوا و قسمت آب‌­دوست در آب باشد. این امر باعث کاهش کشش سطحی می‌شود.

کاربرد سورفکتانت‌ها:

سورفکتانت‌ها ممکن است به عنوان:

  • مواد شوینده
  • مواد مرطوب‌کننده
  • امولسیفایرها
  • مواد کف‌کننده
  • پخش‌کننده‌­ها

عمل کنند. همانطور که گفته شد، سورفکتانت­‌ها مولکول­های آمفیفیلیکی هستند که دارای قسمت­‌های آب‌­گریز و آب‌­دوست هستند. دم آب­‌گریز یک هیدروکربن، فلوئوروکربن یا سیلوکسان است.

طبقه‌بندی سورفکتانت‌ها:

سورفکتانت‌ها معمولاً بر اساس سر قطبی (آب‌­دوست) طبقه‌بندی می‌شوند زیرا دم­‌های آب‌­گریز اغلب شبیه هم هستند. اگر گروه سر هیچ‌گونه باری نداشته باشد، سورفکتانت غیریونی نامیده می‌شود. اگر گروه سر دارای بار منفی یا مثبت باشد، به ترتیب آنیونی یا کاتیونی نامیده می‌شود. اگر شامل هر دو گروه مثبت و منفی باشد، به آن سورفکتانت، زویتریون گفته می‌شود.

پرکاربردترین‌ها در صنعت:

سورفکتانت‌های آنیونی و غیریونی تقریباً پر کاربردترین انواع سورفکتانت­‌ها در صنعت هستند. سورفکتانت آنیونی به ویژه در مواد پاک‌کننده مانند مواد شوینده لباس و شامپوها استفاده می‌شوند.

از طرف دیگر سورفکتانت‌های غیریونی اغلب به عنوان مواد مرطوب‌کننده و در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هر دو سورفکتانت‌­های کاتیونی و زویتریونی(آمفوتریک) بیشتر برای کاربردهای خاص هستند زیرا از نظر اقتصادی گران­‌تر هستند.

نوع سورفکتانت مثال کاربرد
آنیونی آلکیل سولفات­‌ها- صابون­‌ها- تگزاپون- گلوکونات‌­ها- سولفونات­‌ها مورد استفاده در ۵۰% محصولات صنعتی- شوینده‌­های لباس- مایع ظرفشویی- شامپوها
کاتیونی نمک‌های آمونیوم چهارتایی معمولاً همراه با سورفکتانت­‌های غیریونی استفاده می­‌شوند- نرم‌کننده‌های لباس- افزودنی­‌های ضداستاتیک
غیریونی پلی اکسی اتیلن (توئین ها) – اسپن ها- ترجیتول- اتوکسیلات‌ها- آلکوکسیلات‌ها- کوکامیدها مورد استفاده در ۴۵% محصولات صنعتی- مواد مرطوب‌کننده- مواد غذایی
زویتریونی(آمفوتریک) آمفواستات­‌ها- بتائین­‌ها- آمینواکسیدها به دلیل گران بودن در موارد خاص مثل محصولات آرایشی استفاده می‌شوند

سورفکتانت­‌ها یکی از بیش­ترین محصولات شیمیایی هستند که روزانه در مقادیر زیادی مصرف می‌شوند.

با توجه به گرایش به حفاظت بیشتر از محیط زیست، نیاز مبرم به سورفکتانت­‌های با کارایی بالا وجود دارد که تجزیه‌پذیر و زیست سازگار هستند. سورفکتانت­‌های زیست سازگار جدیدی که از اسیدهای آمینه تولید شده‌اند، توسعه یافته‌­اند.

در میان آن­‌ها، سورفکتانت­‌های مشتق شده از آرژنین یک کلاس جدید را تشکیل می‌دهند که به دلیل خصوصیات چند منظوره می‌توانند به عنوان جایگزینی برای سورفکتانت‌­های کاتیونی معمولی در نظر گرفته شوند.

تجدیدپذیر بودن مواد اولیه مورد استفاده در سنتز آن‌­ها باعث می‌شود که آن‌­ها را سورفکتانت‌های سبز بنامند.

کاربرد سورفکتانت­‌های آرژنین:

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که سورفکتانت­‌های آرژنین به عنوان نگه‌دارنده‌های نرمی در فرمولاسیون­‌های آرایشی، غذایی و دارویی و همچنین ابزاری برای تحقیقات بنیادی هستند.

انواع سورفکتانت

گلیسیریدهای مورد استفاده در ساخت سورفکتانت‌­ها حاوی اسیدهای کربوکسیلیک اشباع‌شده و اشباع‌نشده هستند که دارای تعداد یکنواخت اتم کربن (در محدوده ۱۲-۲۰) هستند، به عنوان مثال اسید اکتادکانوئیک (اسید استئاریک).

سورفکتانت­‌های مصنوعی:

سورفکتانت­‌های مصنوعی یک مزیت بسیار مهم نسبت به صابون‌ها دارند. از آنجا که صابون­‌ها از نمک‌­های کلسیم و منیزیم نامحلول تشکیل می­‌شوند، بیشتر صابون‌ها به عنوان یک پسماند نامحلول هدر می‌روند. با این حال، با استفاده از یک سورفکتانت مصنوعی از این امر جلوگیری می‌شود.

به عنوان مثال، در سورفکتانت­‌های آنیونی، گروه کربوکسیلات موجود در صابون توسط یک گروه سولفونات یا سولفات به عنوان جزء آب‌گریز جایگزین می‌شود. نمک‌های کلسیم و منیزیم مربوطه در مقایسه با نمک‌های کلسیم و منیزیم اسیدهای کربوکسیلیک در آب محلول‌تر هستند.

کاربرد سورفکتانت‌ها در بدن:

بدن انسان برای اهداف مختلف انواع مختلف سورفکتانت را در قسمت­‌ها یا اندام‌­های مختلف تولید می­‌کند. سورفکتانت ریوی به منظور تسهیل تنفس از طریق افزایش ظرفیت کلی ریه‌ها تولید می‌شود.

در سندرم پریشانی تنفسی (RDS) جایگزینی سورفکتانت به درمان بیماران کمک می‌کند تا با استفاده از اشکال دارویی سورفکتانت‌ها تنفس طبیعی داشته باشند.

یک نمونه از سورفکتانت­‌های دارویی ریوی (Survanta (Beractant یا شکل عمومی آن Beraksurf است که به ترتیب توسط Abbvie و Tekzima تولید شده‌­اند.

فروش سورفکتانت‌ها:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز شما را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

امتیاز شما به این مقاله:

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

سیدی

اشتراک‌گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

محصولات مرتبط:

فهرست
Call Now Buttonتماس