آلیل کلراید ترکیب آلی با فرمول CH2 = CHCH2Cl است. این مایع بی رنگ در آب غیر محلول است اما در حلالهای آلی معمولی محلول است. این ماده عمدتا به اپی کلروهیدرین تبدیل می شود ، که در تولید پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. آلیل کلراید یک مشتق کلر دار از پروپیلن است. این ماده عامل آلکیل کننده است ، که استفاده از آن را هم مفید و هم خطرناک می کند.

تولید آلیل کلراید

این ماده برای اولین بار در سال ۱۸۵۷ توسط آگوست کاهورس و آگوست هافمن با واکنش آللی الکل با تری کلرید فسفر تولید شد. فرایندهای آماده سازی پیشرفته در انجام این رویکرد صرفه جویی می کنند و تری کلرید فسفر که نسبتاً گران است را با اسید هیدروکلریک و یک کاتالیزور مانند مس (I) کلرید جایگزین می کنند.

مقیاس صنعتی

کلرید آلیل توسط کلردار کردن پروپیلن تولید می شود. در دماهای پایین تر ، محصول اصلی ۱،۲-دی کلروپروپان است ، اما در ۵۰۰ درجه سانتیگراد ، آلیل کلرید غالب است ، که از طریق یک واکنش رادیکال آزاد تشکیل می شود:

در سال ۱۹۹۷ حدود ۸۰۰۰۰۰ تن از این طریق تولید شد.
کاربردهای آلیل کلراید:
اکثر آلیل کلرید به اپی کلروهیدرین تبدیل می شود. سایر مشتقات مهم تجاری که از آلیل کلراید بدست می آید، شامل آلیل الکل ، آلیل آمین ، آلیل ایزوتیوسیانات (روغن خردل آزمایشگاهی) ، و ۱-برومو ۳-کلروپپان است.
به عنوان یک عامل آلکیله کننده، در ساخت داروها و سموم دفع آفات مانند روغن خردل مفید است.

ایمنی

این ماده بسیار سمی و قابل اشتعال است. ممکن است اثرات چشمی آن منجر به نابینایی شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Buttonتماس