آسپارتام

دسته : آرایشی و بهداشتی,دارویی و پزشکی,غذایی تاریخ انتشار :
آسپارتام

 

آسپارتام یکی از شایع ترین شیرین کننده های مصنوعی است که امروزه استفاده می شود. آسپارتام با ترکیب آمینو اسید آسپارتیک و فنیل آلانین ساخته شده است. اسیدهای آمینه بلوک های ساختمانی پروتئین هستند و به طور طبیعی در بسیاری از غذاها یافت می شوند

آسپارتام در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شود، زیرا حدود ۲۰۰ برابر شیرین تر از شکر است و یک شیرین کننده مصنوعی کم کالری هست، از سال ۱۹۸۱ در مواد غذایی از جمله نوشابه، دسر، غلات صبحانه و آدامس استفاده شده است که از سال ۱۹۸۱ به عنوان یک افزودنی مواد غذایی در کانادا مجاز شد.

 این، به نوبه خود، کالری در غذا یا نوشیدنی را کاهش می دهد.

می توان گفت آسپارتام مورد نیاز برای رسیدن به سطح شیرینی مشخص شده، کمتر از ۱٪ از مقدار قند مورد نیاز است. بنابراین ۹۹٫۴٪ کالری ها می توانند جایگزین شوند.

آسپارتام شیرین کننده ای مصنوعی هست که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها بسیار مورد استفاده قرار میگیرد، زیرا قندها بستر اصلی برای باکتری های دهان را تشکیل می دهند پس استفاده از شیرین کننده ای که مقدار مصرفی آن بسیار کمتر از شکر  هست عاقلانه تر است.

مدت زمان شیرین کنندگی آسپارتام طولانی تر از ساکارز است، بنابراین اغلب با سایر شیرین کننده های مصنوعی(سوربیتول، مالتیتول، مانیتول، سدیم ساخارین) مانند آکسیفلما پتاسیم مخلوط می شود تا طعم کلی شبیه شکر را به ما بدهد.

افزایش شدید متانول خون پس از مصرف بیش از حد آسپارتام سبب افزایش قابل توجه اسید فرمیک خون میشود که مسئول اسیدوز و مسمومیت چشم در مسمومیت با متانول است. آسپارتام در سوء مصرف دوز تا ۲۰۰ میلی گرم در کیلوگرم در افراد نرمال و یا به ۱۰۰ میلی گرم در کیلوگرم در  PKU، سطح فنیل آلانین خون را که به میزان قابل قبولی  با عقب ماندگی ذهنی فرزندان مرتبط است، افزایش نمی دهد. نتیجه گیری می شود که آسپارتام تحت شرایط قابل پیش بینی مصرف، در معرض خطر برای استفاده در حاملگی قرار ندارد.

کاربردهای آسپارتام : 

نمونه هایی از غذاها که ممکن است با آسپارتام شیرین شوند عبارتند از:

رژیم غذایی نوشابه

نوشیدنی های پودری

آدامس

پودینگ خشک

برخی از غلات صبحانه سرد

برخی از محصولات لبنی

مخلوط دسر خشک شده

دسرهای منجمد

آسپارتام به طور کلی در محصولات پخته شده استفاده نمی شود، زیرا هنگامی که حرارت داده می شود شیرین آن را از دست می دهد.

فروش آسپارتام

آسپارتام در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی  آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول آسپارتام مورد نیاز صنایع مختلف را بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. قیمتهای عرضه شده توسط این شرکت همیشه پائین ترین قیمت است وشما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت  سایر اشخاص حقیقی و حقوق دیگر مقایسه نمائید.

دیگر محصولات : کاراگینان