نویسنده:

تاریخ:

مونو دی گلیسیرید اسیدهای چرب (E471) به یک ماده افزودنی غذایی متشکل از دی گلیسیریدها و مونوگلیسیریدها اطلاق می‌شود که به عنوان امولسیفایر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخلوط همچنین گاهی اوقات به عنوان گلیسیرید جزئی شناخته می‌شود.

یک مونوگلیسیرید نوعی امولسیفایر است که در آن اسید استیک با گلیسیرید متصل است. اگرچه فعالیت امولسیون‌کننده کمی وجود دارد، ویژگی‌ها و کاربردهای زیادی وجود دارد.

ترکیبی از مونو دی گلیسیریدهای اتوکسیله‌شده مایع و چربی‌های هیدروژنه می‌تواند کیفیت چربی‌ها را بهبود بخشد. به عنوان مثال، مارگارین که با تغییرات دما کمی و دامنه وسیع پلاستیک‌سازی مشخص می‌شود، می‌تواند با آن‌ها تولید شود.

منو دی گلیسیرید اتوکسیله می‌تواند به عنوان روکش محافظ برای محصولات گوشتی، آجیل و میوه‌ها برای بهبود ظاهر، بافت و ماندگاری آن‌ها استفاده شود.

مقادیر کمی از e471 برای بهبود بافت و پایداری، جلوگیری از جدا شدن روغن و افزایش عمر مفید به غذاهای بسته‌بندی‌شده و یخ‌زده اضافه می‌شود.

کاربرد مونو دی گلیسیرید

تولید مونو دی گلیسیرید:

مونوگلیسیریدها و دی گلیسیریدها هر دو به طور طبیعی در روغن‌های مختلف بذر وجود دارند، اما غلظت آن‌ها معمولاً کم است و تولید صنعتی در درجه اول با یک واکنش گلیسیرولیز بین تری‌گلیسیریدها (چربی‌ها / روغن) و گلیسیرین حاصل می‌شود.

در هنگام تولید، مونو دی گلیسیریدها می توانند از چربی‌های حیوانی یا روغن‌های گیاهی (روغن سویا، کلزا، روغن آفتابگردان، روغن پنبه‌دانه، روغن نخل یا روغن نارگیل) به عنوان ماده اولیه استفاده کنند. از یک کاتالیزور قلیایی با درجه حرارت بالا برای ایجاد ترکیبی از مونو، دی و تری‌گلیسیریدها و مقدار کمی گلیسرول استفاده می‌شود.

مونوگلیسیریدها می‌توانند با استفاده از روش‌های تقطیر از این مخلوط جدا شوند و سپس بیشتر پردازش شوند تا به ماده دیگر قابلیت اضافی در فرمول داده شود.

اسیدهای چرب از هر منبع از نظر شیمیایی یکسان هستند.

مونو- و دی‌گلیسیریدها روی پروتئین گلوتن در محصولات پخته‌شده تأثیر دارند. با تشکیل خمیر نان، گلوتن برای به دام انداختن گازهای باقی‌مانده، یک شبکه الاستیک ایجاد می‌کند و باعث بلند شدن خمیر می‌شود. با داشتن شبکه ضعیف، ممکن است گازها از بین بروند و باعث کاهش تلفات در حجم نان شوند. استفاده از آنزیم داتم یا گاهی اوقات مونوگلیسیریدهای اتوکسیله‌شده در فرمولاسیون شما به بهبود این شبکه کمک خواهد کرد.

مونوگلیسیریدها چیستند؟

همه گلیسیریدها از یک مولکول گلیسرول و یک یا چند زنجیره اسید چرب تشکیل شده‌اند:

 • مونوگلیسیریدها دارای یک زنجیره اسید چرب هستند.
 • دی گلیسیریدها دو زنجیره اسید چرب دارند.
 • تری‌گلیسیریدها دارای سه زنجیره اسید چرب هستند.

طبق ارزیابی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، مونو و دی‌گلیسیریدها تقریباً ۱ درصد از گلیسیریدهای مصرفی شما را تشکیل می‌دهند. آن‌ها به‌طور طبیعی در روغن‌های خاصی وجود دارند و در غذاهای فرآوری‌شده نیز وجود دارند.

بیشتر چربی‌های شما از جمله روغن‌های گیاهی و چربی‌های حیوانی از تری‌گلیسیرید تشکیل شده‌اند. تری‌گلیسیریدها نقش مهمی در سلامت قلب دارند. پزشکان معمولاً در طی آزمایشات معمول کلسترول، میزان تری‌گلیسیرید را بررسی می‌کنند.
آنزیم‌های بدن تری‌گلیسیرید را در طول هضم به داخل تک و دی گلیسیریدها می‌شکنند. هنگامی که مونو و دی‌گلیسیریدها وارد جریان خون می شوند، آن‌ها به تری‌گلیسیریدها تبدیل می‌شوند.

مونو دی گلیسیرید غذایی

کاربرد مونو دی گلیسیرید:

این امولسیفایر در نان، روغن‌ها و مارگارین، لبنیات، شیرینی و شکلات استفاده می‌شود. باعث انحلال فاز آب و روغن شده و سبب بهبود بافت مواد غذایی می‌گردد. رایج‌ترین نوع امولسیفایری که در صنایع غذایی مصرف می‌شود، مونو دی‌گلیسیرید است.
مونو دی گلیسیرید باعث افزایش نرمی مغز نان و کیک های اسفنجی با کنترل اندازه حباب‌های خمیر شده و بهبود مقاومت و کاهش چسبندگی خمیر می گردد. یکی از مهم‌ترین مواد غذایی مصرفی روزنانه نان می‌باشد که مونو دی‌گلیسیرد یکی از رایج‌ترین محصولات جهت افزایش کیفیت آن می باشد. 
در حلوا شکری از مونو دی گلیسیرید از دو فاز شدن آن جلوگیری کرده و همچنین باعث نرمی بافت آدامس و راحت جویدن آن می‌شود. این ماده در پنیر پیتزا با بهبود بافت و پخش چربی در آن باعث بهبود رفتار ذوب پنیر می‌شود.

مواد غذایی حاوی مونو دی گلیسیرید:

مقادیر کمی از مونوگلیسیریدها در هر ماده غذایی حاوی چربی ها یا روغن‌های گیاهی یا حیوانی هستند.

مقدار کمی مونوگلیسیرید نیز در طیف گسترده‌ای از محصولات غذایی بسته‌بندی شده و آماده وجود دارد، از جمله:

 • نان
 • مارگارین
 • سس مایونز
 • کره گردو
 • آب‌نبات و آدامس
 • بستنی
 • وعده‌های غذایی یخ‌زده
 • جایگزین‌های گوشت
 • برخی از گوشت‌های فرآوری‌شده، به خصوص سوسیس و نان گوشتی
 • کرم های قهوه یا سفید کننده‌ها
 • کالاهای پخته‌شده، از جمله کوکی‌ها، کیک‌ها، بیسکویت‌ها، کروسانس‌ها و کیک‌ها

ایمنی:

طبق FDA، مونو و دی‌گلیسیریدها به طور کلی ایمن شناخته می‌شوند. آن‌ها می‌توانند بدون محدودیت در مواد غذایی استفاده شوند، مشروط بر این‌که فرآیند تولید رضایت بخش باشد.

مرکز علم به نفع عمومی نیز آن‌ها را بی خطر توصیف می‌کند، در حالی که گزارش WHO نشان می‌دهد که هیچ اثر مضر در مصرف آن‌ها وجود ندارد.

این بدان معنا نیست که آن‌ها برای شما خوب هستند. در حال حاضر، هیچ راهی برای دانستن میزان چربی ترانس در محصولات دارای تک و دی‌گلیسیرید موجود در برچسب وجود ندارد.

محصولات غذایی با مونو- و دی‌گلیسیریدها همچنین به احتمال زیاد از نظر چربی‌های دیگر، همچنین قند و آرد تصفیه‌شده بسیار زیاد هستند.

میزان مصرف مونو دی‌گلیسیرید بین ۰۵ /۰ تا ۵ /۰ درصد است.

سایر محصولات ما:

لوکاست بین گام

فروش مونو دی گلیسرید:

مونو دی گلیسرید در بسته‌بندی‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول مونو دی گلیسرید مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

امتیاز شما به این مقاله:

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

سیدی

اشتراک‌گذاری:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دسته‌بندی:

محصولات مرتبط:

فهرست
Call Now Buttonتماس